Jaké jsou příznaky mrtvice a jak zachránit život, pokud se příznaky objeví?
Na mozkovou mrtvici, která je 2. nejčastější příčinou úmrtí, zemře víc lidí než na srdeční infarkt, přesto jen málokdo ví, jak ji poznat a jak správně reagovat, aby byl lidský život zachráněn.
Výzkumný tým Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) z nemocnice u Sv. Anny v Brně účastníkům vysvětlí, proč obecně k cévním onemocněním (mrtvice, infarkt...) dochází a na videosimulaci se společně podíváme, co se během nich děje v těle pacienta.
- příznaky, prevence, metody léčby
- cesta pacienta- co se děje s pacientem s příznaky mrtvice, kterého do nemocnice přivezla sanitka, JIP, lůžkové oddělení
- nejmodernější diagnostické přístroje, např. CT, MR (některé si i vyzkoušíme!)
- nově nabyté znalosti si ověříme díky e-learningovému programu HOBIT (HOdina Biologie pro živoT)
Na závěr o svůj příběh podělí bývalá pacientka, kterou mrtvice postihla už v 21 letech.
Příběh mrtvice a uvidíš, jak proti ní bojují špičkoví lékaři.
Lektor: Mgr. Kateřina Valentová
Kateřina Valentová vystudovala farmacii na farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity. Již během středoškolského studia se začala podílet na výzkumu ve farmaceutické firmě a pokračovala i během vysokoškolského studia. Nyní pracuje v Mezinárodním centru klinického výzkumu Nemocnice u sv. Anny v Brně, kde v rámci Národní výzkumné iktové sítě koordinuje několik klinických studií, zabývajících se prevencí a léčbou cévní mozkové příhody. Kromě toho je také součástí týmu, který se snaží zvyšovat povědomí veřejnosti o této závažné nemoci prostřednictvím kurzů či osvětových akcí. Ve volném čase se věnuje skautingu, mimo jiné je také instruktorkou na skautském zdravotnickém kurzu.
Přijď na naši T-exkurzi a uvidíš, jak s mrtvicí bojují špičkoví lékaři.
Termín 1: 1. 12. 2021, 9:00 - 12:30 hodin
Termín 2: 1. 12. 2021, 13:30 - 17:00 hodin
Jsi středoškolák a zajímá tě věda a výzkum? Chystáš se na vysokou a chceš "ochutnávku" svého vybraného oboru? Přihlaš se na T-exkurzi.