18. 11. 2024 Soutěž Kdo maže, ten jede!
Testovali jsme kvalitu mazacích kapalin z pohledu tribologie a porovnávali různé látky, od sinuviální tekutiny, přes oleje, po běžně dostupné kosmetické produkty. K našemu překvapení zvítězil pleťový krém s kyselinou hyaluronovou, který vykazoval nejmenší třecí odpor a vynikl svou účinností!
11. 11. 2024 Exkurze do Anatomického muzea prof. Karla Žlábka MUNI
V muzejní sbírce se nachází více než 600 exponátů - preparátů zdravých i patologických struktur všech systémů tvořících lidské tělo. Nás nejvíce zajímaly kosti, chrupavky a klouby. Nejvíce jsme diskutovali velkou zajímavost, a to kopii kostry „moravského obra“ Josefa Drásala, který dorostl do výšky 242 cm.
Náš průvodce (nadšený student medicíny a bývalý SOČkař) se kromě zkušeností ze studia podělil také o tipy, co by mohlo být součástí nejlepší kapaliny do soutěže Kdo maže, ten jede! na příštím setkání.
4. 11. 2024 Exkurze po laboratořích FSI VUT
Zjistili jsme, že naše téma (tribologie, tření a mazání) je nezbytné pro ostatní strojírenské obory. Diskutovali jsme o souvislostech s odborníky v laboratořích průmyslového designu, technické diagnostiky, aditivních technologií, akustiky a v sekci konstruování i zbrusu nového StojLabu VUT.
21. 10. 2024 A co vzorky pro experimenty?
Jak vyrábíme vzorky, jaké vzorky a materiály používáme? Pro výzkum opotřebení kloubů a tvorbu kloubních náhrad se zkoumá tření na reálných kloubech! Tentokrát jsme odebírali a testovali vzorky chrupavky z vepřů! Cílem je vyzkoumat, jak funguje superlubricita.
Překvapení: chrupavka je velmi tvrdá, ale zároveň velmi pružná!
14. 10. 2024 Tribologie v praxi
Nasadili jsme rukavice a pustili se do zkoumání, jak různě viskózní tekutiny ovlivňují tření v umělých kloubech ... a zjistili mnohem více. Dotazy:
Jak se vypočítá třecí síla? Jakou roli hrají proteiny v synuviální tekutině?
7. 10. 2024 Propojení biotribologie a biochemie
Dnes jsme se podívali na biotribologii z pohledu chemie a pochopili nutnost propojovat různé oblasti vědění, což přináší nové objevy i v lékařství a biochemii. Řeč byla o korozi, roli platiny v katalyzátorech aut i hydrogelech a fosfolipidech ... vše v souvislosti s třením, mazáním a opotřebením materiálů.
Dotazy:
Proč nerezová ocel nekoroduje? Korodují i jiné než kovové materiály?
23. a 30. 9. 2024 Co je to biotribologie? Co a jak se dá změřit?
Seznámili jsme se s vědní oblastí, která propojuje technologie a medicínu a zabývá se třením, mazáním a opotřebením materiálů. Prozkoumali jsme laboratoře a pracoviště, kde jsou zkoumány materiály pro výrobu (nejenom) kloubních náhrad právě z pohledu tření a opotřebení .
Další setkání:
25. 11. 2024 Čistíte si zuby?
Díky oboru biotribologie se zlepšují technologie pro orální hygienu a snižuje riziko poškození zubů a dásní. Biotribologie se zabývá třením, opotřebením a mazáním biologických systémů, například kloubů, kůže nebo zubů. Řešit budeme témata:
2. 12. 2024
V krátkém kvízu se dozvíš startovní minimum.