10. 4. 2025 Termální snímkování I.
Jak „vidí“ svět infračervená kamera? Ve světě kolem nás všechno neustále vyzařuje teplo – i když ho nevidíme. Díky termálnímu snímkování můžeme měřit teploty objektů bez kontaktu a sledovat skryté děje: od úniku tepla ze střech až po stres rostlin
Nejdůležitější poznatky:
Planckův zákon: s rostoucí teplotou tělesa se maximum vyzařování posouvá k menším vlnovým délkám ... objekty pak vyzařují více energie na kratších vlnových délkách.
Stefan–Boltzmannův zákon: celkový energetický tok vyzařovaný černým tělesem v závislosti na čtvrté mocnině jeho absolutní teploty. Za vším hledej ... matematiku:
QR = σ * ε * T^4
Díky termálním snímkům z výšky se dají předvídat změny na zdraví porostů - třeba kůrovcová kalamita.
Zajímavosti:
Lidská kůže je výborný „radiátor“ – a umí se sama skvěle ochladit.
Proč je pěna bílá? Jde o rozptyl světla na rozhraních mezi vzduchem a kapalinou.
20. 3. 2025 Obrazová a laboratorní spektroskopie I.
27. 2. 2025 Laserové skenování I.
Jak funguje laserového skenování zemského povrchu? Měřili jsme laserem výšku člověka - jinak se využívá pro měření výšky stromů. Pokračovali jsme v odhadu množství zeleně v okolí našich bydliští. - a byli dost překvapeni s výsledky při porovnání s naměřenými údaji z leteckého skenování města Brna. Prošli jsme se virtuální realitou - konkrétně bodovými mračny objektů brněnské čtvrti Kamenný vrch.
6. 2. 2025 Jak vypadá vědecké pracoviště pracoviště CzechGlobe? Co se tam zkoumá?
Co je černá místnost? K čemu slouží radiokarbonová metoda pro určení stáří stromů? Jak se testují rostliny přežívající v extrémních podmínkách? A mnohem více jsme viděli na exkurzi do vybraných laboratoří.
Zaujaly i ukázky dat a produktů z laserového skenování a hyperspektrálních dat. Díky nim jsme mohli odhadnout množství zeleně i zastavěných ploch v okolí našich bydliští. ...
A podařil se i portrét termokamerou :-)