Šek na 300 000 Kč formálně převzali z rukou primátorky města Brna finalisté 11. ročníku soutěže Brno Ph.D. Talent, jako potvrzení svých úspěchů ve vědě. Ze 145 přihlášek do programu Brno Ph.D. Talent 2022 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů brněnských univerzit. Soutěžní projekty i samotné uchazeče hodnotili špičkoví vědci převážně ze zahraničí, ale i České republiky.
Slavnostní předání se uskutečnilo v úterý 15. března 2022 ve Sněmovním sále Nové radnice za přítomnosti zástupců města Brna, organizace JCMM, univerzit a výzkumných institucí.
Stipendia pro nejlepší doktorandy
Vybraní studenti si rozdělí na stipendiích v nadcházejících třech letech přes sedm milionů korun na vědecké projekty, které jsou úzce navázány na jižní Moravu a konkrétně Brno.
“Program od počátku podpořil už více než 230 kvalitních vědeckých týmů, řadě mladých vědců významně pomohl v začátku profesní kariéry a podpořil výzkumné aktivity, které přesahují region Brna i jižní Moravy,” sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Město se podpoře inovací a talentů věnuje dlouhodobě. Program Brno Ph.D. Talent je financuje od roku 2009 a je jedním z nástrojů, které mají za cíl podpořit místní talentované vědce v jejich kariéře. Aktivní komunikaci s vybranými doktorandy povede po tři následující roky organizace JCMM, která dohlíží na celý průběh soutěže, vědce a jejich program.
“Rostoucí zájem o účast v projektu Brno Ph.D. Talent ukazuje na zvyšující se úroveň brněnské vědy a výzkumu. Program je velmi úspěšný i díky setrvalé podpoře, kterou tomuto programu poskytuje město Brno. Do Brna přichází řada zahraničních doktorandů, kteří zde často zůstávají a napomáhají tak rozvoji výzkumu v našem regionu," doplnil za organizaci JCMM ředitel Miloš Šifalda.
„Obdržení stipendia bývá pro naše příjemce jedním z hlavních kritérií při výběru své životní cesty. Často by jinak volili odchod do soukromého sektoru a věda by v důsledku přišla o talentované vědce,“ zmínila manažerka Brno Ph.D. Talent Barbora Dofková.
“Cílem mého projektu je objasnit mechanismy, které ovlivňují vznik epileptického záchvatu na molekulární úrovni,” říká jedna z doktorandů, Zita Goliášová, která se věnuje v Ph.D. studiu neurovědám. Efektnější léčbu leukémie má za cíl projekt Yusufa Lodhi (UK). Podobných revolučních výzkumných témat najdeme v pracích stipendistů celou řadu. ”Ačkoli soukromá sféra přináší mnohé, o co by člověk v životě stál, věda nabízí možnost skutečné seberealizace,” říká další ze stipendistů Richard Ředina.
“Unikátní soutěž, která celá probíhá v angličtině, motivuje talentované mladé vědce k doktorskému studiu, pomáhá utvářet významné vědecké osobnosti a podporuje vědeckou komunitu místních excelentních výzkumníků,” řekl Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.
O inovační politice města a podpoře místních talentů nově informuje web https://in.brno.cz/delat-v-brne-vedu-je-in/. Dotaci ve výši 9 000 000 Kč poskytlo statutární město Brno. Projekt je součástí Regionální inovační strategie. Jeho realizaci zajišťuje JCMM.
veronika.hollerova@jcmm.cz PR, marketing, média, JCMM, T: 777 908 294
barbora.dofkova@jcmm.cz projektová manažerka Brno Ph.D. Talent, T:725 503 085
gabrlikova.romana@brno.cz specialistka aplikace výzkumu a rozvoje talentů, Magistrát města Brna, T: 542 172 310