The function of microRNA in the epileptic brain
Školitel: prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Instituce: Masaryk University, Faculty of Medicine
Obor: Neuroscience
O projektu
Epilepsie temporálního laloku je jednou z nejčastějších typů epileptických záchvatů, vyznačující se silnou rezistencí vůči lékům, čímž se její léčba velmi komplikuje. Cílem mého projektu je objasnit mechanismy, které ovlivňují vznik epileptického záchvatu na molekulární úrovni. Konkrétně se zabývám působením mikroRNA, jejíž výkyvy hladin mají zásadní vliv na excitabilitu neuronů. Odhalením funkce a specifických cílů mikroRNA by se významně přispělo k léčbě tohoto onemocnění.
Proč dělám vědu?
K biologii, která je jednou z hlavních vědeckých oblastí, jsem měla vždy velmi blízko. Líbí se mi, že mi umožňuje vidět do zákulisních mechanismů, na nichž je založeno fungování všech organismů, včetně nás samotných. Znalosti těchto mechanismů pak mohu aplikovat do praxe a třeba tím i jednou někomu pomoci. Zároveň věda klade nespočet zajímavých otázek a skýtá mnoho výzev, které mohou naši společnost neustále posouvat dopředu.
Proč mám rád/a Brno
Brno nabízí skvělé podmínky pro společenské, kulturní i sportovní vyžití, a stejně tak poskytuje výborné zázemí pro výzkumnou činnost. Zároveň se jedná o studentské město, takže zde není nouze o zajímavé akce či projekty, a to vše podtrhuje jeho nezaměnitelná gastro scéna, která má vždy co nabídnout.